Operace Migrace aneb Vezmi mě domů, prosím ...
Olej a akryl v podmalbě na vysoce kvalitním plátně
rozměry 60 x 60 cm
nezarámovaný
Když Bill Lishman vyrůstal na malé mléčné farmě v Pickeringu v Ont., s úžasem pozoroval velká hejna hus, která mu létala nad hlavou.
"Díval jsem se na ně tak vysoko a říkal si: 'Páni, odkud se tu vzaly? Jak vidí svět?"
O několik desetiletí později, na začátku 80. let, se o tom konečně přesvědčil na vlastní oči. Během ranního letu ve svém ultralehkém letadle (jeden z jeho mnoha koníčků) se pan Lishman ocitl obklopen obrovským hejnem kachen.
"Byly to pravděpodobně tisíce ptáků," řekl ve videorozhovoru, který zveřejnil na svých internetových stránkách. Letěl stejnou rychlostí, stejným tempem stoupání jako kachny. Letěl tak blízko, že viděl každý sval na ptačích zádech - každý detail na každém pírku.
Byl fascinován. Ten zážitek pro něj byl vskutku jedinečný a kouzelný.
Jakmile přistál, běžel zpátky domů, kde to řekl své rodině: "Musím si ten zážitek zopakovat."
Během několika následujících desetiletí "létal s ptáky" znovu a znovu.
Zpočátku jen experimentoval a natáčel krátká videa, na nichž létal s ptáky zblízka. Poté, co ho kontaktovali vědci, včetně zoologa britského původu Williama Sladena, se však experimenty změnily v tříletý projekt, jehož cílem bylo vyvinout techniku, která by ptáky "naučila" migrační trasy a pomohla by jim dostat některé z nejohroženějších druhů na světě zpět z pokraje vyhynutí.Pan Lishman byl jako "otec hus" známý především díky neziskové organizaci Operation Migration, která vznikla na základě ptačího projektu. Jeho práce však byla tak rozmanitá, že když se ho cizí lidé ptali, čím se živí, jeho typickou odpovědí byla otázka: "Můžete začít jednodušší otázkou?“.Operace Migrace byla nezisková, charitativní organizace, která vyvinula metodu, jak pomocí ultralehkých letadel naučit migrovat v zajetí chované, prekocialní druhy ptáků, jako jsou kanadské husy, labutě trubačovité, jeřábi popelaví a ohrožení jeřábi popelaví.